filipinler-de-feribot-kazasi

Filipinler Feribot Battı

Filipinler’de 173 kişiyi taşıyan feribot battı. Feribotun neden battığı henüz belirlenemezken, ilk gelen haberlere göre en az 35 kişi öldü.

Filipinler Feribot Battı

Filipinler’de 173 yolcu ve 16 mürettebatı taşıyan feribot Leyte Adası’ndaki Ormoc limanından ayrıldıktan hemen sonra battı. İlk belirlemelere göre gemide bulunan 36 kişi hayatını kaybederken, 127 kişi de sağ olarak kurtarıldı. Kayıp olan 26 kişiyi arama kurtarma çalışmaları sürdürülüyor.

Kim Nirvana’ isimli geminin, Leyte Adası’ndaki Ormoc kentinden Camotes adalarına gitmek üzere hareket ettiği, ancak limandan ayrıldıktan yaklaşık 500 metre sonra battığı aktarıldı. Kaza meydana geldikten sonra yolcuların bir kısmının karaya yüzerek kurtulduğu belirtilirken, geriye kalanların ters dönen gemiye tutunarak hayatta kaldıkları ifade edildi.

Çalışmalar sürüyor

Bölgede görev yapan sivil savunma ekibinin başındaki isim Rey Gozon, “Kazaya denizde oluşan büyük dalgaların neden olduğunu düşünüyoruz. Bölgede arama kurtarma çalışmaları sürdürülüyor” dedi. Kazayla ilgili soruşturma başlatılırken hava durumu dışında herhangi bir insan hatası ya da makinelerle ilgili bir sorun olup olmadığı da denetlenecek. 7 binden fazla adası bulunan Filipinler’de her yıl yüzlerce ölümle sonuçlanan feribot kazaları yaşanıyor.

Kazadan sağ kurtulan May Sopa, “Kazada suya düştüm. Bütün herkes panik halindeydi. Çıkmaya çalışırken yolculardan bazıları beni itti, ancak bir adam soğutucuya tutunmamıza yardım etti” dedi. Soğutucuya tutunan genç kadın ve 10 yaşındaki oğlu daha sonra ekipler tarafından kurtarıldı.

KAYNAK: www.milliyet.com.tr

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir